Simpozionul „1 Decembrie – Ziua Națională a României, Sfântul Apostol Andrei – Ocrotitorul României Mari și Ziua Bucovinei”, ed. a XIV-a

La confluența dintre sărbătorile ce dau strălucire și o solemnitate aparte acestor zile, miercuri, 29 noiembrie, în Sala Auditorium „Joseph Schmidt” a  Universității „Ștefan cel Mare” din Suceava, a avut loc cea de-a XIV-a ediție a Simpozionului „1 Decembrie – Ziua Naţională a României, Sfântul Apostol Andrei – Ocrotitorul României Mari și Ziua Bucovinei”.

Evenimentul, organizat cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Calinic, Arhiepiscopul Sucevei şi Rădăuţilor, este o constantă culturală în preocupările instituțiilor organizatoare Colegiul Tehnic „Petru Mușat” Suceava și Asociaţia Şcolară Suceveană pentru Educaţie şi Dezvoltare, cărora li s-au alăturat ca parteneri: Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților, prin Sectorul Media și Comunicare, Inspectoratul Școlar Județean Suceava, Universitatea „Ștefan cel Mare” din Suceava, Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Mitropolitul Dosoftei” Suceava, Colegiul de Artă ,,Ciprian Porumbescu” Suceava, Colegiul Economic ,,Dimitrie Cantemir” Suceava, Școala Gimnazială ,,Grigore Ghica Voievod” Suceava, Școala Gimnazială Nr. 3 Suceava, Liceul Tehnologic „Ion Nistor” Vicovu de Sus, Școala Gimnazială Berchișești, Școala Gimnazială Bosanci, Școala Gimnazială  „Iulian Vesper” Horodnic de Sus, Mănăstirea Dragomirna și Parohia „Sfântul Nicolae” Șcheia I – Suceava.

Programul simpozionului, moderat de dna lect. univ. dr. Gina Puică, critic literar, de la  Facultatea de Litere și Științe ale Comunicării a Universității „Ștefan cel Mare” din Suceava, a însemnat, pe de o parte, susținerea unor comunicări subsecvente tematicii devenită tradiție și, pe de altă parte, prezentarea unor momente artistice evocatoare ale celor trei sărbători, cărora le este dedicat evenimentul.  În debutul manifestării,  Corul Seminarului Teologic Liceal Ortodox „Mitropolitul Dosoftei” din Suceava, dirijat de pr. prof. Ionuț-Lucian Tablan-Popescu, a intonat Imnul de stat al României și a rostit rugăciunea. A urmat discursul de deschidere a manifestării educațional-culturale și spirituale al domnului prof. Grigore Bocanci, inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Suceava și cuvântul de bun venit, rostit de gazda evenimentului, doamna prof. dr. Maria Teodoreanu, director al instituției de învățământ organizatoare.

Bucuria întâlnirii în preajma acestor zile de sărbătoare a adus împreună teologi, istorici, critici literari, precum și iubitori de artă și cultură. Doamna prof. Daniela Ceredeev, inspector școlar pentru disciplina religie în cadrul Inspectoratului Județean Suceava, le-a vorbit participanților despre „Sfântul Apostol Andrei – botezătorul neamului românesc în lumina evanghelică” și a evidențiat meritele fiecărui membru din echipa de proiect a simpozionului – prof. dr. Maria Teodoreanu, prof. Oana-Diana Onesim, prof. Valentina Filip, pr. drd. Cezar Onesim – la dezvoltarea unor programe educațional-spirituale și culturale durabile în școlile sucevene. Părintele arhid. lect. univ. dr. Vasile Demciuc, de la Universitatea „Ștefan cel Mare” din Suceava a susținut comunicarea cu titlul „Ziua cea sfântă a românilor – Ziua Unirii”, iar stavrofora dr. Maria Magdalena Gherghina, stareța Mănăstirii Dragomirna, a evidențiat în prelegerea sa jertfa de odinioară a celor care s-au aflat „Pe câmpul de luptă, doar cu Dumnezeu”.

Au susținut emoționante și înălțătoare momente artistice, așezate sub semnul patriotismului și străbătute de fiorul mărturisirii credinței strămoșești, copii și tineri din toate școlile partenere în proiect:

Corul Seminarului Liceal Ortodox „Mitropolitul Dosoftei”, dirijat de pr. prof. Ionuț-Lucian Tablan-Popescu;

Tineri interpreți de folclor de la Colegiul de Artă „Ciprian Porumbescu” Suceava, coord. prof. Liliana Bilan;

Grupul „Eco-Folclor” al Colegiului Economic „Dimitrie Cantemir” Suceava,  coord. prof. Mihaela Beșa și prof. Adriana Busuioc;

Grupul vocal-tradițional „Ai lui Ștefan, noi oșteni”, de la  Liceul Tehnologic „Ion Nistor” Vicovu de Sus, coord. prof. Vasile Schipor;

Grupul vocal  „Petale de flori” al clasei  a II-a E, de la Școala Gimnazială Nr. 3 Suceava, coord.  prof. Elena-Lăcrămioara Teodorescu și elevul Flavius-Gabriel Teodorescu, de la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Suceava;

Corul „Sfântul Stelian” al Școlii Gimnaziale  Berchișești, coord. pr. prof. Florin Dura;

Corul de copii al Școlii Gimnaziale Bosanci, coord. prof. Georgiana Bivol;

Grupul „Urmașii lui Vesper”, de la Școala Gimnazială „Iulian Vesper” Horodnic de Sus, coord. prof. Lenuța Laurus.

Un moment înduioșător și cu puternic mesaj spiritual a fost monologul „Patria mea”, de Ion Agârbiceanu, susținut de Ecaterina- Efrema Matei, elevă în clasa a II-a, la  Școala Gimnazială „Grigore Ghica Voievod” Suceava, coord. prof. Monica Matei.

Programul artistic a fost încheiat de Grupul vocal al instituției de învățământ organizatoare, Colegiul Tehnic „Petru Mușat” Suceava,  și de elevul Alberto Domunco, din cl. a IX-a, instrumentist – saxofon, coordonați de dna. prof. Oana-Diana Onesim, membru în echipa de organizare a simpozionului.

În cadrul evenimentului a putut fi vizitată și în acest an expoziția „Trăistuța românașului”, realizată de elevii clasei a V-a C, de la Școala Gimnazială Bosanci, coordonați de prof. Tamara Bujorean.

Irina Ursachi