Ședință anuală de lucru a Adunării Eparhiale

comunicat_de_presa

În ziua de 28 ianuarie 2023, la Centrul Eparhial din Suceava, va avea loc Ședința anuală de lucru a Adunării Eparhiale, care va fi prezidată de către Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Calinic, împreună cu Preasfințitul Părinte Episcop-Vicar Damaschin Dorneanul și Preacuviosul părinte Vicar Administrativ, Arhimandrit Paraschiv Dabija.

Evenimentul va debuta cu săvârșirea Sfintei Liturghii, după care,  Preasfințitul Părinte Damaschin va oficia în Catedrala Arhiepiscopală rânduiala Tedeum-ului, la care vor fi prezenți membrii Adunării Eparhiale, membrii onorifici ai Adunării Eparhiale și consilierii Centrului Eparhial.

După apelul nominal, vor urma ședința de lucru pe comisii, ședința în plen, luări de cuvânt și interpelări. În cadrul aceleiași ședințe, părinții consilieri vor prezenta auditoriului bilanțul activității desfășurate în anul 2022, specific sectorului pe care îl coordonează, bilanț care se va regăsi în albumul aflat acum la cea de-a III-a ediție.

Biroul de presă al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților