Ședință a Sinodului Mitropolitan al Mitropoliei Moldovei și Bucovinei

În ziua de 5 octombrie 2023, la reședința mitropolitană din Iași s-a întrunit, în şedinţă de lucru, Sinodul Mitropolitan al Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei, la care, sub preşedinţia IPS Părinte Mitropolit Teofan, au participat IPS Părinte Calinic, Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților, IPS Părinte Ioachim, Arhiepiscopul Romanului și Bacăului, PS Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, PS Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, și PS Părinte Damaschin Dorneanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților.
Pe ordinea de zi a şedinţei s-au aflat mai multe subiecte privind viaţa bisericească ce sunt de competenţa Sinodului Mitropolitan:

  • O analiză a situaţiei vieţii monahale din cadrul eparhiilor Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei;
  • Înaintarea către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a unor propuneri de acordare a rangului de arhimandrit;
  • Analiza, urmată de aprobarea a două propuneri ale Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților privind reînfiinţarea (reactivarea) Mănăstirii „Sfântul Gheorghe” – Mirăuţi din municipiul Suceava, ca mănăstire de călugări, respectiv ridicarea la rang de mănăstire a Schitului de maici „Sfântul Ioan Iacob Hozevitul” din Ciocăneşti, județul Suceava.
    În timpul ședinței s-au mai abordat și unele probleme de ordin patrimonial, administrativ sau privind învățământul teologic universitar.

Biroul de presă al Arhiepiscopiei Iașilor