Comemorarea Preasfințitului Irineu Crăciunaș în Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților

Între slujitorii de vrednică pomenire pe care i-a odrăslit ținutul Sucevei, un loc aparte îl ocupă arhiereul Irineu Crăciunaș, născut în comuna Sadova la 6 octombrie 1928 și strămutat la cele veșnice la 19 ianuarie 1973.

Pentru a evidenția personalitatea ierarhului Irineu Crăciunaș, în ziua de 8 octombrie 2023, la parohia Sadova I, Protopopiatul Câmpulung Moldovenesc, se va săvârși Sfânta Liturghie de către un sobor de arhierei, preoți și diaconi, în cadrul căreia se va face slujba de Parastas. La sfârșitul slujbei de pomenire se vor lansa volumele, care cuprind viața și opera  Preasfinției Sale.

Cu acest prilej, în toate unitățile de cult din cuprinsul Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților se va săvârși slujba de Parastas pentru pomenirea episcopului Irineu Crăciunaș, urmată de un scurt cuvânt despre viața acestuia.