Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților a organizat în perioada 22-25 iunie Sărbătoarea hramului Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava. Manifestările care au avut loc cu prilejul acestui eveniment au debutat în dimineața zilei de 22 iunie cu scoaterea în procesiune a raclei în care sunt păstrate moaștele Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou și depunerea acesteia pe baldachinul special amenajat.

Și pe această cale dorim să aducem sincere mulțumiri și expresia prețuirii noastre deosebite personalului medical și voluntarilor Crucii Roșii, d-nei dr. Andra Ioana Barbarie, director Crucea Roșie Iași, d-lui Corneliu Dediu, director Crucea Roșie Suceava, precum și SMURD Suceava, d-lui Col. Costică Gheață, Inspector Șef al Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Bucovina” Suceava pentru implicarea și munca depusă în asigurarea serviciilor de prim ajutor și medicină de urgență.

Cu deosebită apreciere,
Sectorul Medical și de Asistență