Schitul „Acoperământul Maicii Domnului” Mestecăniș va fi sfințit duminică de Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Calinic

Duminică, 22 august 2021, începând cu ora 17:00, la Schitul „Acoperământul Maicii Domnului” – Mestecăniș va fi săvârșită slujba de târnosire de către Înaltpreasfințitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților.

Alături de Înaltpreasfinția Sa vor sluji părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, părintele Melchisedec Velnic, exarh al mănăstirilor eparhiei și starețul Mănăstirii Putna, părintele Mihail Bălan, exarh de zonă, precum și părintele protoiereu Aurel Goraș, protopop al Protopopiatului Câmpulung Moldovenesc, împreună un sobor de preoți și diaconi.

Schitul de călugări, aflat în localitatea Mestecăniș, Comuna Iacobeni, Protopopiatul Câmpulung Moldovenesc, se află în subordinea Mănăstirii Putna.
Construirea lăcașului de cult a început în anul 2016, cu binecuvântarea vrednicului de pomenire Părinte Arhiepiscop Pimen, la inițiativa părintelui ieromonah Valerian Enea.