Răspunsuri către tine(ri) – 7 mai 2022

„De ce unii copii plătesc pentru păcatele părinților lor?

De ce unii oameni au o cruce așa de grea? (o viață plină de încercări și boli necurate)?”

Albert Einstein mărturisea :

“ Viața e ca mersul pe bicicletă. Pentru a-ți menține echilibrul, trebuie să mergi mai departe, orice ar fi…”

Ce înseamnă să fii un “om puternic și frumos ?”

Un om puternic și frumos a cunoscut greutăţile, suferinţa, înfrângerea, pierderea şi a trecut prin aceste momente cu ochii în lacrimi şi cu sufletul îndurerat, însă a găsit în interiorul lui curajul şi puterea să meargă mai departe.

Un om frumos a învăţat lecţiile pe care viaţa i le-a dat şi nu a lăsat ca greutăţile să-i înnegrească mintea şi sufletul.

Trecerea prin toate momentele neprielnice l-au făcut să aducă la lumină, din interiorul lui, cele mai minunate daruri: sensibilitatea, blândeţea, înţelegerea existenţei în toate formele ei care-l fac să privească viaţa cu compasiune şi cu o preocupare plină de iubire. Oamenii frumoşi nu apar pur şi simplu. Ei devin frumoşi pentru că permit greutăților vieţii să-i şlefuiască în diamante care reflectă lumina…

Singura persoană pe care ar trebui să o iei drept model și să o depășești ești tu, cel de ieri.

Iubește-i pe toți, ai încredere în puțini și nu face rău nimănui.” –( William Shakespeare )

Majoritatea eșecurilor din viață sunt ale oamenilor care nu-și dau seama cât de aproape sunt de succes atunci când renunță.

“La tinerețe învățăm, la bătrânețe înțelegem.” ( Marie Eschenbach ).

A lupta cu tine însuți este lupta cea mai grea…

A învinge întunericul din tine și din afara ta este biruința cea mai frumoasă !

În acatistul Sfintei Cruci ai putea găsi răspuns nedumeririi tale:

“Înmulţeşte-mi Doamne necazurile, greutăţile şi bolile, pentru că toate acestea mă vor apropia de Tine… dar înmulţeşte-mi şi dragostea, credinţa şi puterea ca să pot suporta toate cele ce mi se vor întâmpla…”

Pr. prof. Silvestru Ionuț Țurcă,
Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Mitropolitul Dosoftei”