Răspunsul ierarhului – 8 ianuarie 2023 II

raspunsul_ierarhului_cu_email_7

„Sărut mâna!

Am început recent o relație cu un băiat care are un frate căsătorit cu verișoara mea de gradul 1. Părintele meu duhovnic a calculat gradul de rudenie dintre noi și a reieșit că suntem rude de gradul 7. Este posibilă o căsătorie între noi doi?

Mulțumesc anticipat pentru răspuns!”

M.I.

Doamne, ajută!

Faceți ce vă va spune duhovnicul dumneavoastră, care cunoaște prevederile canonice. An binecuvântat!

„Părinte, pot să cer măcar un sfat, eu nu mai merg de mulți ani la biserică. Sunt în totalitate distrus din toate punctele de vedere, pentru că, din păcate, părinții mei niciodată nu mi-au dat o educație creștină și așa-zisele biserici mi-au distrus viața, adică culte …. care aparent se dau creștine, se poartă impecabil cu tine, îți zâmbesc în fața cu Biblia în mână, dar pe la spate au un cuțit care te ucide din toate punctele de vedere. Aceste culte religioase m-au și exclus din împărăția lui Dumnezeu.”
F.F.

Doamne, ajută!

Nimeni nu poate exclude pe nimeni din Împărăția lui DUMNEZEU, ci doar Dumnezeu. Dacă vă doriți această împărăție, reînnodați legătura cu Dumnezeu, cu Biserica și cu sfinții Lui.

An binecuvântat!

„Ce să faci când nu vezi speranță de căsnicie? Cum pot face față grijilor ce mă apasă?”
A.M.C.

Doamne, ajută!

Țineți legătura cu duhovnicul dumneavoastră.

An binecuvântat!