Răspunsul ierarhului – 7 ianuarie 2024

raspunsul_ierarhului_cu_email_7

„Înaltpreasfinția Voastră,

Pot bunicii să boteze nepoții?

Doamne, ajută. Vă mulțumesc!”

I.Z.

Doamne, ajută!

Dacă nu sunt alte soluții, copilul trebuie botezat.

„Sărut dreapta,

Dacă îmi fac un mic tatuaj ca amintire pentru cineva drag, este păcat?

Cu respect!”

I.

Doamne, ajută!

Tatuați numele persoanei dragi în sufletul dumneavoastră, este mai de durată și se va păstra mai frumos, nu pe trup.

„Săru’mâna, Înaltpreasfințite Părinte!

Iertați-ne îndrăzneala, voiam să întrebăm, este vreun canon care interzice punerea a două nume la un copilaș nou-născut?

Sau este considerat un păcat în Biserica Ortodoxă?

Vă mulțumim pentru eventualul răspuns!

Sărutăm dreapta!”

C.C.

Doamne, ajută!

Ar fi bine să-l așezați pe cel nou născut, prin numele ales, sub ocrotirea unui singur sfânt. Chiar dacă îi veți pune două nume, tot unul va prima, celălalt va fi și el acolo. Doar în familiile nobile există tradiția de a pune câte patru-cinci nume copiilor.

„Doamne, ajută!

La mulți ani!

De ce în Arhiepiscopia Sucevei nu se săvârșește slujba sfințirii apei cu mult fast, ca la ….., unde sunt chemați toți preoții din oraș în Piața Mare?”

A.

Doamne, ajută!

La Suceava toate slujbele se săvârșesc cu mult fast duhovnicesc, pentru că în duminici și sărbători slujesc peste 40 preoți și diaconi. Când vom avea și noi o catedrală și o esplanadă unde să încapă locuitorii Municipiului Suceava, vă promitem că vom face și noi o astfel de mobilizare duhovnicească. Deocamdată, incinta Mănăstirii „Sfântul Ioan cel Nou” este plină cu schele și cu greu au loc credincioșii care obișnuiesc de multă vreme să participe la slujbele mănăstirii.

Pace și bucurie în noul an!