Răspunsul ierarhului – 4 ianuarie 2023

raspunsul_ierarhului_cu_email_7

„Înaltpreasfinția Voastră,

La mulți ani fericiți și sănătoși cu ocazia noului an!

Aș vrea să vă întreb, când mergem să ne împărtășim ori când trecem numele pe un pomelnic, dacă avem două nume, trebuie amândouă trecute neapărat?

Căci până acum de multe ori am folosit doar unul singur, însă am auzit mai multe controverse în legătură cu acest aspect și acum sunt convins că Înaltpreasfinția Voastră mă va lămuri!

Pace sănătate și multe bucurii să fie pentru dumneavoastră în acest nou an 2023.”

C

Doamne, ajută!

La Sfânta Împărtășanie se folosește numele complet pecetluit în apa Sfântului Botez. De exemplu, dacă la Botez ați primit Ioan-Marcu la primirea Sfintei Împărtășanii, nu spuneți doar Ioan, ci Ioan-Marcu. Sărbători și un An Nou cu mult bine!

„Sărut dreapta, Înaltpreasfinția voastră!

  1. Cununia catolică este recunoscută de Biserica Ortodoxă Română?
  2. Catolicii se pot mântui? (Am întâlnit persoane care aduc argumentul că pr. Cleopa Ilie a spus că cei din credința catolică se pot mântui!)

Doamne, ajută!”

I.M.

Doamne, ajută!

  1. Nu cred că sunt preocupați credincioșii romano-catolici, protestanți sau neoprotestanți despre ce cred ortodocșii despre ei, atât timp cât fiecare va fi judecat după credința și faptele lui. Sfântul Apostol Pavel (Romani, cap. 2) învață că cei dinainte de Lege vor fi judecați după legea firii sau a conștiinței; evreii vor fi judecați după Legea lui Moise; creștinii, după Legea lui Hristos; iar necredincioșii vor fi judecați, probabil, tot după legea conștiinței.
  2. Cât despre cea de-a doua întrebare, mântuirea este o prerogativă a lui Dumnezeu și, cu scuzele de rigoare, nu am eu calitatea să mă pronunț.

An binecuvântat!