Răspunsul ierarhului – 31 mai 2023

raspunsul_ierarhului_cu_email_7

„Sărut mâna, Înaltpreasfințite Părinte Calinic,

Hristos S-a Înălțat!

Vreau să vă întreb ce acatist putem citi în fiecare zi a săptămânii de luni până duminică. La ce editură sau edituri aș putea găsi teza sau tezele de doctorat ale Înaltpreasfinției Voastre și sub ce denumiri sunt cărțile publicate?

Vă mulțumesc!”

B.V.

Adevărat S-a înălțat!

Rânduiala este următoarea:

– Luni: Acatistul Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil;

– Marți: Acatistul Sfântului Proroc Ioan Botezătorul;

– Miercuri: Acatistul Sfântului Acoperământul al Maicii Domnului;

– Joi: Acatistul Sfântului Ierarh Nicolae și al Sfinților Apostoli Petru și Pavel;

– Vineri: Acatistul Sfintei Cruci;

– Sâmbătă: Acatistul Bunei Vestiri;

– Duminică: Acatistul Mântuitorului Iisus Hristos.

Dacă peste săptămână sunt sărbători sau praznice, se citesc acatistele sfinților respectivi, dacă au acatiste, sau ale praznicelor.

Cât despre cărțile subsemnatului, adresați-vă depozitului de carte al Arhiepiscopiei.

Spor și binecuvântare!

„Hristos S-a înălțat!

Am două întrebări la dumneavoastră.

1. Am văzut ca ați fost vizitat la Centrul Eparhial de domnul Gigi Becali, l-ați invitat și pe dânsul la hramul mănăstirii de pe 24 iunie? Sau îl veți invita?

2. O mireasă care are cununia religioasă în timpul menstruației, cum se procedează? Are voie să se oficieze Taina Cununiei în biserică ori are voie să sărute Sfânta Evanghelie? Ori se citește ceva de dezlegare?”

C.

Adevărat S-a înălțat!

Domnul Becali, dacă dorește să vină, nu are nevoie de invitație. Domnia sa este un credincios practicant, cu suficiente posibilități ca să poată ajunge la orice hram din țară.

Cât privește răspunsul la cea de-a doua întrebare, îl voi lăsa pe seama duhovnicului tinerilor miri.

Doamne, ajută!

„Ați da binecuvântarea ca Preasfințitul Damaschin să oficieze o cununie? Cum s-ar putea lua legătura cu Preasfinția Sa?”
C.C.

Doamne, ajută!

Preasfinția sa își organizează programul în funcție de solicitări. Mergeți în audiență dacă doriți să luați legătura cu Preasfinția sa.

Pace și bucurie!

„Unde se găsesc în Suceava icoane făcătoare de minuni?”
A.M.C.

Doamne, ajută!

Astfel de icoane se găsesc în toate mănăstirile și bisericile.

Pace și bucurie!!