Răspunsul ierarhului – 31 ianuarie 2021

raspunsul_ierarhului_cu_email

79. C.D.

„Înaltpreasfinția Voastră, doamna Scorțaru Cristina nu scrie „la plesneală”, ea este continuatoarea celebrei „scrisori a primarilor” prin care colaboratorii lui … doreau instalarea ca arhiepiscop la Suceava a … Chiar și în prezent există un „război rece” între vechii și actualii angajați ai Administrației Eparhiale. Cât privește moralitatea protopopului … cred că ați glumit. El, alături de A., N., B., B., I., M., face parte dintre „groparii” A.S.R.-ului. Ca să dăm cărțile pe față, lui V., D., I., M., A. și încă doi ale căror nume îmi scapă le este frică să nu meargă pe ,,drumul” pe care a mers O. „Moare” greu sistemul securisto-bolșevic!” (C.D.)

Stimate domnule! Acordându-le circumstanţe atenuante celor implicaţi în „campania electorală”, este mai uşor să dezgropi cu echipa de gropari, care cunoaşte locul îngropatului, decât să aduci pe alţii, care să facă săpături în necunoştinţă de cauză. Te-ar costa mai mult, nu-i aşa?! Lăsând gluma la o parte, eu cred în convertirea în Pavel a lui Saul din fiecare dintre noi. Încercăm?! Cu Dumnezeu înainte!