Răspunsul ierarhului – 30 august 2022

raspunsul_ierarhului_cu_email_7

„Sărutăm dreapta, Înaltpreasfințite!

Am două întrebări:

  1. Unde se află prima icoană a Maicii Domnului pictată de Sfântul Apostol și Evanghelist Luca?
  2. Din ce motiv, de o vreme încoace, ferecătura de argint a icoanei Maicii Domnului de la Mănăstirea Sucevița a fost înlăturată? ”
E.H.

Doamne, ajută!

  1. Din cele douăsprezece icoane ale Maicii Domnului pictate de Sfântul Evanghelist Luca, potrivit unor tradiții vechi, unii istorici apreciază că se mai păstrează doar trei: la Vatican, în Grecia și la Nămăiești – România.
  2. Ferecătura icoanei Maicii Domnului de la Sucevița, fiind de dată recentă – secolul al XX-lea – periclita starea de conservare a stratului pictural al icoanei prin crearea unui climat necorespunzător. Din acest motiv, comisia de restauratori, formată din stavrofora Mihaela Cozmei, stareţa mănăstirii, Cornelia Bordaşiu, restaurator pictură tempera, Bogdan Ungureanu, expert restaurator pictură tempera, Gelu Ţiculeanu, expert restaurator lemn, Ana Dobjanschi, expert artă medievală românească, monahia Veronica Prichici, muzeograf, drd. Petru Palamar, fotograf, a hotărât, la 14 martie 2020, ca îmbrăcămintea icoanei să fie înlăturată, urmând să fie păstrată în depozitul muzeului mănăstirii.

Pace și bucurie!