Răspunsul ierarhului – 29 mai 2022

raspunsul_ierarhului_cu_email_7

„Hristos a înviat! Înaltpreasfințite Părinte, cum stă treaba cu destinul omului? Este deja scris de când s-a născut sau poate fi schimbat pe parcursul vieții? În sensul că eu am fost de mic învățat că Dumnezeu a pregătit drumul omului în viață și că totul se întâmplă după voia Sa. Însă acum câteva zile am ajuns la această discuție, iar acea persoană spunea că nu este adevărat, că destinul și-l face omul singur. Iar dacă destinul ar fi deja scris de la începutul vieții omului, atunci ce rost ar mai avea rugăciunea? Vă rog să-mi iertați îndrăzneala și să mă lămuriți, pe cât posibil. Doamne, ajută!”

S.S.

Adevărat a înviat! Destinul omului ține de liberul arbitru. Omul este suveran asupra libertății primite de la Dumnezeu. Chipul lui Dumnezeu este un dat, însă asemănarea cu Dumnezeu este un proces dinamic pe care omul îl realizează în funcție de liberul arbitru; asemănarea cu Dumnezeu este  rezultatul rugăciunii, al muncii și al strădaniei omului. Că unii au fost aleși de Dumnezeu din pântecele mamei lor, precum Samuel profetul, ori de la zămislirea lor, precum Sfântul Ioan Botezătorul, este adevărat. Doamne, ajută!