Răspunsul ierarhului – 29 decembrie 2020

raspunsul_ierarhului_cu_email

24. E.D.

„Sărut dreapta, Înaltpreasfinţite Părinte!

Vă rog să îmi spuneți dacă doi tineri căsătoriți doar civil, necununați religios, și care au botezat împreună un copil, mai pot să se cunune religios. Vă mulțumesc!” (D. E.)

Stimată doamnă! Dacă cei doi tineri ar fi botezat împreună în perioada în care erau prieteni, nu s-ar mai fi putut căsători, fiind vorba de o rudenie spirituală. Aşa însă, cei doi tineri, fiind deja căsătoriţi civil la momentul botezării copilului, cu binecuvântarea părintelui lor paroh, vor putea fi beneficiarii primirii Tainei Sfintei Cununii.

Dumnezeu să vă ajute şi să le ajute!

 

25. G.T.

„Sărut mâna, Înalt Preasfințite Părinte. Vă mulțumesc pentru răspunsul la întrebarea precedentă, vă mulțumesc pentru povățuire și rugăciuni. Acum vă rog să-mi dați blagoslovenie pentru următoarea întrebare: Paraclisul istoric al Mănăstirii Sfântul Ioan cel Nou (eclesiarnița) sub ocrotirea cărui sfânt/praznic împărătesc este pus? Se poate ca această informație să se fi pierdut de a lungul timpului? Dar noul paraclis? Noi știm că are ca ocrotitor pe Sfântul Mare Mucenic Ioan cel Nou. Oarecând, am auzit la Sfânta Liturghie de la paraclis pomenindu-se la ocrotitori pe Sfântul Ioan Evanghelistul, și cum am văzut și icoana Sfântului la catapeteasmă, m-am gândit că acești doi sfinți sunt ocrotitorii. Vă mulțumesc. La mulți ani!” (G. T.)

Stimată doamnă! Hramul paraclisului, aşa cum o arată şi icoana din catapeteasmă, este Sfântul Mare Mucenic Ioan cel Nou.

Să aveţi un an binecuvântat!