Răspunsul ierarhului – 24 aprilie 2024

raspunsul_ierarhului_cu_email_7

„Sărut mâna, Preacinstite Părinte,

Vă explic în linii mari problema:

Bărbat, aproape 30 de ani, cu studii, serviciu, locuiește cu părinții, din dorința acestora, sub pretextul „să nu creadă că vrem să-l dăm afară din casă”. Nu a avut nicio relație până la vârsta aceasta, iar de căsătorie nici nu se pune problema întrucât, atunci când se deschide acest subiect, mama devine tăioasă, încearcă să schimbe vorba și motivează că „are el timp”. El nu are niciun drept la replică, își exprimă cu greu dorințele și sentimentele. Cum poate fi determinată această mamă să înțeleagă că îl face să sufere, că în loc să îl sprijine și să îl încurajeze, îl privează de tot ce e mai frumos în viață? Mulțumesc cu stimă pentru un posibil răspuns!”

M.T.

Doamne, ajută!

Să fiți încredințată că, atunci când va fi rânduit de Sus, contrar opoziției cuiva, se va întâmpla. Desigur, dacă Dumnezeu nu are alte planuri cu persoana respectivă.

Pace și bucurie sufletească!

„Bună ziua!

O să candidați pentru poziția de patriarh când este cazul?

De ce Înaltpreasfințitul Teodosie nu este promovat mitropolit? Bucovinenii sunt oameni de ispravă și merită ca din rândul lor să se ridice un mitropolit.

Din Muntenia, s-a ridicat Înaltpreasfințitul Teofan.

Din Transilvania, Înaltpreasfințitul Laurențiu, Înaltpreasfințitul Serafim și Înaltpreasfințitul Andrei.

Din Crișana, Înaltpreasfințitul Ioan.

Din Maramureș, Înaltpreasfințitul Iosif.

Din Oltenia, Înaltpreasfințitul Irineu.

Din Dobrogea, Înaltpreasfințitul Părinte Nicolae.”

D.

Doamne, ajută!

Răspunsurile la întrebările dumneavoastră, întrucât mă depășesc, le veți putea afla numai printr-o descoperire de Sus.

Rugați-vă!

„Bună ziua, 

Numele meu este … , în numele consătenilor din …., ….. județul Suceava, ne exprimăm dorința de a rămâne preot dl …., este un om bun, sufletist, a slujit în satul nostru de … ani, nu dorim să avem alt preot și duhovnic în afară de el.

Și-a îndeplinit datoria de preot, a venit în sprijinul nostru, ne-a ajutat și susținut oricând am avut nevoie.

Dacă este nevoie, vom reveni cu o listă de semnături din partea tuturor sătenilor.

Vă rugăm să ne ajutați, dorim ca dl …. să rămână preotul și duhovnicul consătenilor din ….

Cu respect.”

A.M.M.

Doamne, ajută!

Vă mulțumim pentru susținerea părintelui, dar dacă situația pastoral-misionară și liturgică va cere prezența unui preot în acea filie, vom analiza și vă vom comunica. Este drept că înainte un preot putea deservi mai multe filii, însă pentru comunitate este mai de folos un păstor care să fie disponibil în orice moment.

Sărbători cu bine!