Răspunsul ierarhului – 23 iulie 2023

raspunsul_ierarhului_cu_email_7

„Doamne, ajută!

E păcat dacă doi tineri stau împreună înainte de căsătorie?

E păcat dacă mergi la altă biserică decât cea din parohie?”

A.D.

Doamne, ajută!

Depinde ce înțelegeți prin a sta împreună… Moral ar fi să nu se consume căsătoria înainte de căsătorie, pentru că astfel cei doi nu vor mai avea ce să-și spună în timpul căsătoriei. Prietenia între un tânăr și o tânără ce intenționează să se căsătorească este frumoasă, dacă are drept scop să se cunoască unul pe altul cât mai bine; despre această perioadă își vor aminti apoi cu drag în timpul căsătoriei.

Cât despre cea de-a doua întrebare, nu aș putea spune cât de păcat este să se meargă la slujbă și în altă parte. Însă recomand fiecăruia să nu neglijeze parohia din care face parte, cu cele bune și cu cele mai puțin bune, încercând să îndrepte împreună cu părintele paroh și cu membrii consiliului parohial cele care li se par mai puțin bune.

Pace și bucurie!