Răspunsul ierarhului – 20 decembrie 2022

raspunsul_ierarhului_cu_email_7

„Bună seara!

Puteți face public câți bani ați cheltuit pe distincții și plachete până acuma, sau măcar cât costă una? Nu credeți că din acești bani se puteau ajuta atâtea familii și copii în nevoie și nu mai era nevoie de atâtea evenimente caritabile?

Altă variantă ar fi de ce aceste plachete nu se dau într-un eveniment privat la arhiepiscopie și trebuie să suportăm de fiecare dată acest „ritual degradant” la toate evenimentele.

Mulțumesc!”

M.P.

Doamne, ajută!

  1. Distincțiile se dau doar la evenimentele organizate de Arhiepiscopie, la care participă doar cine dorește.
  2. Folosind logica dumneavoastră, dacă fondurile cu care se organizează fel de fel de gale sau spectacole, finalizate cu focuri de artificii, s-ar folosi pentru ajutorarea celor săraci, nu ar mai exista săraci. Oare cât o fi costând organizarea Galei premiilor Oscar, care se bucură de o audiență atât de mare? Dar, fiecare gală și fiecare spectacol cu rolul și rostul său. Acest fapt Îl întărește și Mântuitorul în episodul relatat de Sfântul Evanghelist Ioan, capitolul 12, versetele 3-8, răspunzând îngrijorării față de lipsurile celor săraci.

Sărbători cu multă liniște sufletească!