Răspunsul ierarhului – 18 martie 2021

raspunsul_ierarhului_cu_email

111. C.B.

„Sărut dreapta, Înaltpreasfinția Voastră! Fiind student la Teologie, îmi doresc preoția ca orice tânăr teolog, dar mulți mi-au zis să fug de această chemare, deoarece e foarte grea. Ce sfat mi-ați da și pe ce sfânt să îl iau ocrotitor al meu pe drumul preoției?”

Domnule student! Duhovnicul dumneavoastră este cel mai în măsură să vă recomande ceea ce vi se potriveşte cel mai bine. Cât despre sfântul ocrotitor, vă recomand să citiţi scrierile Sfinţilor Părinţi („Sources Chrétiennes”), după care să vi-l alegeţi pe cel cu a cărui operă relaţionaţi cel mai bine. Doamne, ajută!

Site-ul Arhiepiscopiasucevei.ro utilizează fișiere de tip cookie pentru a vă oferi o experiență cât mai plăcută și personalizată pe www.arhiepiscopiasucevei.ro. Întrucât din 25 mai 2018 a intrat în vigoare noua directivă europeană privind securitatea datelor (Regulamentul GDPR), înainte de a continua navigarea pe website-ul nostru te rugăm să citești conținutul Politicii de Cookie şi a Politicii de Confidențialitate.