Răspunsul ierarhului – 17 octombrie 2022

raspunsul_ierarhului_cu_email_7

„Înaltpreasfinția Voastră, cât de „canonică” este pomenirea părintelui Arsenie Boca, în otpust, având în vedere faptul că nu este canonizat? Vă redau exact spusele: „Pentru rugăciunile Sfinților Părinților noștri și ale Preacuviosului Părintelui nostru Arsenie Boca”.

Vă mulțumesc anticipat și vă felicit pentru această inițiativă, de a răspunde deschis, întrebărilor venite de la credincioși.”

O. H.

Doamne, ajută!

În otpust se pomenesc sfinții canonizați, nu oamenii sfinți.

Bucurii!

„Doamne, ajută!

Dacă ai multe păcate și nu te-ai mai spovedit de ceva timp și ai multe păcate, poți să spovedești în cadrul mai multor Spovedanii?”

A.

Doamne, ajută!

Cred că ar fi mult mai bine să vă pregătiți pentru spovedanie cu o săptămână înainte, să vă scrieți păcatele într-un carnețel, după care să stabiliți cu duhovnicul o zi în care să aibă suficient timp, mai ales dacă este un duhovnic de notorietate, iar atunci când mergeți, să rezolvați spovedania în aceeași zi.

Pace și bucurie!