Răspunsul ierarhului – 16 septembrie 2023

raspunsul_ierarhului_cu_email_7

„Sărut mâna!

Vă propun o discuție pe marginea celor scrise aici ……

Întrebările mele sunt:

  1. Ce părere aveți despre cele afirmate? Sunt rodul imaginației sau sunt niște fapte reale?
  2. Cunoașteți slujitori ai Bisericii …… pe care totuși să îi tăinuiți dintr-un motiv sau altul? Dacă da, aveți vreo mustrare de conștiință?

Vă mulțumesc!”

C.D.

Doamne, ajută!

Nu cred că eu sunt persoana cea mai potrivită ca să comentez un articol în care se regăsesc opiniile unui părinte dintr-o altă eparhie. Cel mai potrivit ar fi să-i adresați întrebarea chiriarhului acelei eparhii.

Cât despre cea de-a doua întrebare, „oare sunt eu păzitorul fratelui meu”? Dincolo de aceasta, despre slujitorii Bisericii pe care îi cunosc personal nu pot spune nimic altceva decât că sunt persoane deosebite, buni teologi, buni slujitori, buni gospodari; sunt persoane jertfelnice, care țin la Biserică și la patrimoniul acesteia. Asta este cam tot ce știu. Știți câte I S-au pus în cârcă și lui Hristos, deși era Fiul lui Dumnezeu? Gura lumii este slobodă! Dacă doriți să vă edificați asupra celor enumerate mai sus, cercetați rapoartele Adunărilor Eparhiale și veți constata cam câte lucruri minunate s-au făcut la nivel de țară prin ierarhii Sfântului Sinod, pe lângă cele ce erau îndrituiți să facă prin slujirea lor: spitale, așezămintele sociale, școli, grădinițe etc.

Pace și bucurii sfinte!