Răspunsul ierarhului – 14 iunie 2024

raspunsul_ierarhului_cu_email_7

„Hristos S-a înălțat!

Aș dori o lămurire asupra unui subiect care este mai mult prezent în societatea occidentală, dar care își face simțită prezența și la noi, ce-i drept, mai mult la nivelul companiilor străine. După cum se poate observa în social media, luna aceasta este dedicată minorităților sexuale (LGBT, etc.). În acest context, mare parte a companiilor derulează campanii de promovare sau „educare” a angajaților (în mod ipocrit, pentru că scopul principal este acela de a obține un „Corporate Equality Index” cât mai mare, care să fie folosit ulterior în scopuri financiare). Întrebarea mea ar fi: cum ar trebui să se poziționeze un angajat creștin care lucrează într-o corporație care promovează agresiv astfel de politici? Cum ar trebui să răspundă acestui asalt?

Vă mulțumesc!”

I.L

Adevărat S-a înălțat!

Comportați-vă ca un adevărat creștin, fără a face vreun compromis.

Doamne, ajută!

„Bună ziua.

Am o problemă cu un botez, vreau să fac sâmbătă,  dar preotul la ora 18.00 nu poate, că oamenii care botează termină  munca la ora 16.00. Preotul  de la biserica nu poate mai târziu, nu pot să fiu transferat la altă biserică?”

C.V.

Hristos S-a înălțat!

Am înțeles că, în urma sesizării, ați convenit pentru 19.30.

Să fiți binecuvântați de Dumnezeu!

„Aș vrea să vă întreb ce înseamnă când preoții sau mirenii nu vor să vă asculte?

Asemenea, când cei din Biserică nu vor să asculte de Sfinți?

Și ce înseamnă când nouă, creștinilor, nu ne convine de cuvintele Sfintei Scripturi?

Vă întreb cu multe săgeți primite, dar aștept o întărire prin răspuns.

Binecuvântați!”

C.U.

Hristos S-a înălțat!

Ce poate să însemne? Doar că acei oameni sunt suficienți prin ei înșiși și nu mai au nevoie nici măcar de Dumnezeu!

Pace și liniște sufletească!