Răspunsul ierarhului – 13 februarie 2023

raspunsul_ierarhului_cu_email_7

„Bună seara!

De ce la …… există un călugăr ce poartă numele de Chiril?

De ce nu îi schimbați numele, dat fiind faptul că patriarhul rus susține războiul și binecuvântează armele de luptă?

Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns!”

I.A.

Doamne, ajută!

Nu au nicio vină sfinții că cei care le poartă numele nu sunt demni de numele pe care-l poartă.

An cu pace!

„Sărut mâna!

Care sunt cei 2 protosingheli propuși pentru ridicarea în preoție, întru arhimandrit?”

M.G.

Doamne, ajută!

Sunt cei doi secretari ai Cancelariei Eparhiale.

An cu mult bine!

„Sărut dreapta, aș dori să știu dacă anumite melodii, cum ar fi cea pe care v o scriu acum, sunt considerate creștin-ortodoxe?

Mulțumesc mult.”

M.B.

Doamne, ajută!

Din păcate, linkul trimis de dumneavoastră nu se deschide, astfel că, îmi pare rău, nu pot să mă pronunț.

Pace și bucurie!

„Doamne, ajută!

Că tot a fost ieri despre întoarcerea fiului risipitor, v-aș ruga, Înaltpreasfințite Părinte, să îmi spuneți cum ar trebui sfătuit un tânăr că jocurile de noroc nu sunt potrivite? Dacă a câștigat, din fericire, o sumă considerabilă, acesta își va dori să joace în continuare, lucru care ar putea avea consecințe foarte grave. Așadar, cum ar putea fi convins că nu este corect ceea ce face?”

S.S.

Doamne, ajută!

Din păcate, în astfel de cazuri nu se folosesc aceleași rețete. Depinde foarte mult de educația acelei persoane, de religiozitatea sa, de anturajul acelei persoane și, nu în ultimul rând, de voința și dorința acelei persoane de a renunța la ceea ce îl robește, întocmai fiului risipitor. Legătura strânsă cu duhovnicul și mărturisirea gândurilor ar putea fi de folos.

An cu mult bine!