Răspunsul ierarhului – 13 august 2022

raspunsul_ierarhului_cu_email_7

„Iertați deranjul, Înaltpreasfinția Voastră!

Duminică dimineață va fi săvârșită Sfânta Liturghie și în Paraclisul Mănăstirii Sfântul Ioan cel Nou, în zorii zilei?

Vă mulțumesc!”

A. O.

Doamne, ajută!

Da, slujba va fi săvârșită și în paraclisul mănăstirii.

Pace și bucurie!

„Sărut mâna!

Ce este la Mănăstirea …?

De ce sunt așa de multe călugării, unde au făcut noviciatul călugării respectivi, fiind o mănăstire …?

Nu mai există perioada de cercetare canonică?

De ce nu mai este transmisă pe pagina de Facebook a mănăstirii slujba de noapte??? (în descriere scria „Rugăciunea lui Iisus împreună cu obștea mănăstirii”).”

A. N.

Doamne, ajută!

Vechimea sau, dimpotrivă, „tinerețea” unei mănăstiri nu constituie un criteriu pentru săvârșirea sau nu a slujbelor de tundere în monahism (călugării) ale unor tineri care și-au exprimat în scris dorința de a urma viețuirea monahală.

Cele trei tunderi care au avut loc în Postul Mare în mănăstirea despre care faceți vorbire au fost ale unor persoane care fie au fost închinoviate mai întâi în alte mănăstiri și au dorit să se transfere în obștea acestei mănăstiri, fie au avut parte mai întâi de o cercetare canonică din partea starețului și duhovnicului mănăstirii.

Vă asigur că, așa cum este rânduiala în Biserica Ortodoxă Română, toate călugăriile s-au săvârșit cu binecuvântarea chiriarhului.

Cât despre frecvența transmiterii slujbelor Live pe pagina de Facebook sau de YouTube, este opțiunea fiecărei mănăstiri sau parohii, în funcție de posibilitățile tehnice ale acestora.

Pace și liniște sufletească!

„Doamne, ajută!

Dacă fumatul e păcat, de ce … practica asta?

E adevărat că … era fumător? Dacă da, de ce a fost …?

A.

Doamne, ajută!

Stimate domnule, „căința dizolvă păcatul”, după cuvântul Domnului: „De vor fi păcatele voastre cum e cârmâzul, ca zăpada le voi albi, și de vor fi ca purpura, ca lâna albă le voi face.” (Isaia 1, 18).

Post cu pace și folos duhovnicesc!

„Ce părere aveți despre …?”

S. T.

Doamne, ajută!

Nu mă preocupă subiectul.

Pace și liniște sufletească!