Răspunsul ierarhului – 11 septembrie 2022

raspunsul_ierarhului_cu_email_7

„Numele meu este …, sunt din …, Județul Suceava. Vreau să deschid o pagină pe Facebook, Prietenia ortodoxă. Precizez că locuiesc în …  și în trecut am vrut să deschid o asemenea pagină, dar am fost mustrat de un preot de aici și am închis pagina. Dar în același timp am vorbit și cu un prieten preot care a zis că doar nu fac niciun rău prin a deschide o pagină. Subscriu că nu doresc să înșel sau să obțin foloase necuvenite prin această acțiune. Aș dori binecuvântarea Înaltpreafinției Voastre, pentru că văd pe Facebook multe pagini care înșală pe creștini dându-se creștin-ortodoxe, dar de fapt sunt … sau ….

Binecuvântați Înaltpreasfințite Calinic!

Cu respect.”

V. N.

Doamne, ajută!

Cu scuzele de rigoare, dar nu pot să dau binecuvântare pentru deschiderea unei pagini de Facebook unei persoane care locuiește pe raza unei alte arhiepiscopii sau episcopii. De aceea, vă rog să vă adresați episcopului locului.

Pace, bucurie și spor în toate!