Programul liturgic la Catedrala Arhiepiscopală din Suceava pentru 1 ianuarie 2023 (Anul Nou)

program_liturgic_bun

Sâmbătă, 31 Decembrie
Sf. Cuv. Melania Romana

Ora 21.00 – Slujba Privegherii

Duminică, 1 Ianuarie
Tăierea-împrejur cea după trup a Domnului
Sfântul Ierarh Vasile cel Mare

Ora 00:00  Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare va fi săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților, împreună cu soborul de preoți și diaconi ai Catedralei Arhiepiscopale din Suceava, în Biserica „Sfântul Gheorghe” a Mănăstirii „Sfântul Ioan cel Nou” (I)
 

Ora 07:30 – Miezonoptica și Acatistul Sfântului Vasile cel Mare

Ora 09:00  Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare va fi săvârșită de Preasfințitul Părinte Damaschin Dorneanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, împreună cu soborul de preoți și diaconi ai Catedralei Arhiepiscopale din Suceava, pe scena amenajată în curtea Mănăstirii „Sfântul Ioan cel Nou” (II)

Ora 11:00 Te Deum pentru început de anOra 11:30 – Acatistul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava


Ora 16:00 – Ceasul IX, Vecernia, Paraclisul Maicii DomnuluiOra 17:30 – Paraclisul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava