Program de slujbe şi rânduieli la Catedrala Arhiepiscopală din cadrul Mănăstirii „Sfântul Ioan cel Nou” pentru a doua săptămână a Postului Mare

program_liturgic_bun

Luni, 14 martie 2022 – Sf. Cuv. Benedict de Nursia, Sf. Sfinţit Mc. Alexandru preotul

  • 06.20 – 11.00 – Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I, III, VI, IX, Obednița și Vecernia;
  • 11.00 – 11.30Acatistul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou;
  • 16.00 – 17.30 – Pavecerniţa Mare;
  • 17.30 – 18.00Paraclisul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou.

Marți, 15 martie 2022 – Sf. Mc. Agapie, Plisie şi Timolau

  • 06.20 – 11.00 – Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I, III, VI, IX, Obednița și Vecernia;
  • 11.00 – 11.30 – Acatistul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou;
  • 16.00 – 17.30 – Pavecerniţa Mare;
  • 17.30 – 18.00 – Paraclisul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou.

Miercuri, 16 martie 2022 – Sf. Mc. Sabin Egipteanul; Sf. Cuv. Hristodul din Patmos

  • 06.00 – 11.00 – Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile, Obednița şi Sfânta Liturghie a Darurilor mai înainte sfinţite – slujeşte Înaltpreasfințitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților, împreună cu părinții Catedralei;;
  • 11.00 – 11.30 – Acatistul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou;
  • 16.00 – 17.30 – Pavecerniţa Mare;
  • 17.30 – 18.00 – Paraclisul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou.

Joi, 17 martie 2022 – Sf. Cuv. Alexie, omul lui Dumnezeu

  • 06.20 – 11.00 – Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I, III, VI, IX, Obednița și Vecernia;
  • 11.00 – 11.30 – Acatistul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou;
  • 16.00 – 17.30 – Pavecerniţa Mare;
  • 17.30 – 18.00 – Paraclisul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou.

Vineri, 18 martie 2022 – Sf. Ierarh Chiril Arhiepiscopul Ierusalimului

  • 06.00 – 11.00 – Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile, Obednița şi Sfânta Liturghie a Darurilor mai înainte sfinţite – slujeşte Preasfințitul Părinte Damaschin Dorneanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, împreună cu părinții Catedralei;
  • 11.00 – 11.30 – Acatistul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou;
  • 11.30 – 13.00 – Taina Sfântului Maslu;
  • 16.00 – 17.30 – Pavecerniţa Mare;
  • 17.30 – 18.00 – Paraclisul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou.

Sâmbătă, 19 martie 2022 – Sf. Mc. Hrisant şi Daria, Claudiu şi Ilaria (Pomenirea morţilor)

  • 06.50 – 09.00 – Miezonoptica, Utrenia;
  • 09.00 – 11.00 – Sfânta Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur;
  • 11.00 – 11.30 – Acatistul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou.
Site-ul Arhiepiscopiasucevei.ro utilizează fișiere de tip cookie pentru a vă oferi o experiență cât mai plăcută și personalizată pe www.arhiepiscopiasucevei.ro. Întrucât din 25 mai 2018 a intrat în vigoare noua directivă europeană privind securitatea datelor (Regulamentul GDPR), înainte de a continua navigarea pe website-ul nostru te rugăm să citești conținutul Politicii de Cookie şi a Politicii de Confidențialitate.