Prietenul credincios este acoperământ tare

Scrisoare de recunoștință din partea Înaltpreasfințitului Părinte Onufrie,
Mitropolit al Kievului și al întregii Ucraine

Înaltpreasfinției Sale,
Înaltpreasfințitului Părinte Calinic,
Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților

 

Înaltpreasfinția Voastră, scump Ierarh,

 

Vă felicit și vă doresc ajutor de la Dumnezeu în slujirea și lucrarea arhipastorală pe care le desfășurați.

Din inimă, Vă mulțumim pentru ajutorul umanitar oferit de Înaltpreasfinția Voastră, cât și de credincioșii Eparhiei Înaltpreasfinției Voastre, către mult încercatul popor ucrainean. Tot ajutorul pe care îl dăruiți către cei care se află în Ucraina, cât și pentru cei care au fost forțați să părăsească țara, reflectă omenia, mila creștinească și dragostea de aproapele, ca frați întru Hristos,  după Cuvântul: Prietenul credincios este acoperământ tare și cel care l-a aflat pe el aflat-a comoară. Cu prietenul credincios nimic nu se poate asemăna și nu este măsură a bunătății lui (Ecclesiasticul 6, 14-15).

            Dumnezeu să Vă mântuiască!

            Cu dragoste întru Hristos,

†  Onufrie,

MITROPOLIT AL KIEVULUI ȘI AL ÎNTREGII UCRAINE

 

Traducere din limba ucraineană de Pr. Mihai Cobziuc

Site-ul Arhiepiscopiasucevei.ro utilizează fișiere de tip cookie pentru a vă oferi o experiență cât mai plăcută și personalizată pe www.arhiepiscopiasucevei.ro. Întrucât din 25 mai 2018 a intrat în vigoare noua directivă europeană privind securitatea datelor (Regulamentul GDPR), înainte de a continua navigarea pe website-ul nostru te rugăm să citești conținutul Politicii de Cookie şi a Politicii de Confidențialitate.