Pomenirea Maicii Benedicta și Vernisajul expoziției Horea Paștina – „Argint e pe ape și aur în aer”

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților, la Mănăstirea Putna, în 5–6 mai a.c., va avea loc pomenirea acad. Zoe Dumitrescu-Bușulenga – Monahia Benedicta, la 17 ani de la trecere sa la cele veșnice.

Programul manifestărilor este următorul:

Vineri, 5 mai, ora 19:30 – Trisaghion la mormântul Maicii Benedicta.

Sâmbătă, 6 mai, ora 12:00 – Vernisajul expoziției Horea Paștina – „Argint e pe ape și aur în aer” și conferința „Cel care ascultă și privește. Despre exercițiul filocalic al picturii lui Horea Paștina”, susținute de Sever Voinescu. Cu acest prilej, Adrian Alui Gheorghe va prezenta volumul „Ascult și privesc” de Horea Paștina, într-o ediție publicată de către mănăstire.

Mănăstirea Putna