Pomenirea acad. Zoe Dumitrescu-Bușulenga – Monahia Benedicta și vernisajul expoziției Horea Paștina

Vineri, 5 mai 2023, s-au împlinit 17 ani de când acad. Zoe Dumitrescu-Bușulenga – Monahia Benedicta a trecut la cele veșnice. Potrivit dorinței testamentare, a fost înmormântată în cimitirul Mănăstirii Putna. Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților, la ora 19:30 a fost săvârșită slujba parastasului de către părintele stareț al mănăstirii, arhim. Melchisedec Velnic, alături de un sobor de preoți de la mănăstire, înconjurat de oameni de cultură, credincioși și de obștea monahală.

Manifestările comemorative au continuat sâmbătă, 6 mai 2023. În sala „Dan Hăulică” a Centrului Cultural „Mitropolit Iacob Putneanul”, s-a deschis expoziția de pictură a lui Horea Paștina, cu titlul „Argint e pe ape și aur în aer”. Vernisajul a fost făcut de domnul Sever Voinescu, cel care a susținut apoi o conferință cu titlul: „Cel care ascultă și privește. Despre exercițiul filocalic al picturii lui Horea Paștina”. A urmat lansarea volumului „Ascult și privesc” de Horea Paștina, ediția a treia, volum prezentat de scriitorul Adrian Alui Gheorghe, care semnează și prefața.

Expoziția va fi deschisă până la 15 octombrie 2023.

A consemnat: monah Ambrozie Gavrilă

Foto: Protos. Timotei Tiron (Mănăstirea Putna)