O nouă ediție a Concursului Național „Icoana din sufletul copilului”

La Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Mitropolitul Dosoftei” din Suceava s-a desfășurat a patra ediție a Concursului Național de Teologie și Artă sacră „Icoana din sufletul copilului”, proiect dedicat elevilor și preșcolarilor cu aptitudini artistice, iubitori și păstrători ai tradiţiei şi spiritualităţii creştine, din judeţul Suceava şi din toată ţara.

Concursul, cuprins în Calendarul Activităților Educative Naționale și Internaționale, stabilit la nivelul Ministerului Educației, s-a derulat pe două secțiuni: secțiunea Icoană, în cadrul căreia au fost realizate și jurizate reprezentări iconografice ale Mântuitorului, ale Maicii Domnului sau ale sfinților apropiați ai copiilor, realizate de elevi și preșcolari cu vârste cuprinse între 4 și 19 ani și secțiunea Creații literare, cu două subsecțiuni, Proză scurtă și Poezie, la care cei doritori au putut să se înscrie trimițând compoziții proprii, cu  titlu la alegere, care să se încadreze în tematica dată, ,,Icoana din sufletul copilului” sau în tematica stabilită de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române pentru anul 2023, ,,Anul omagial al pastorației persoanelor vârstnice”.

La concurs  au participat  245 de elevi și preșcolari, din 26 de judeţe: Arad, Argeș, Botoșani, Brașov, Bacău, Bihor, Brăila, Cluj, Constanța, Caraș-Severin, Dolj, Galați, Hunedoara, Iași, Ialomița, Maramureș, Neamț, Prahova, Vâlcea, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Mureș, Teleorman, Timiș, Tulcea și din Municipiul București.

Evenimentul a fost organizat în parteneriat cu Sectorul Educațional – Teologic al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților și cu Inspectoratul Școlar Județean Suceava.

Întâlnirea a debutat cu un moment de rugăciune în Paraclisul Seminarului Teologic Liceal Ortodox „Mitropolitul Dosoftei”, timp în care ne-am înălțat mințile și iniminile către cer pentru a-I mulțumi lui Dumnezeu pentru toate binefacerile de până acum, pentru talanții cu care am fost înzestrați, pentru bucuria întâlnirii, și, totodată, ne-am încredințat că tot ceea ce vom realiza e darul lui Dumnezeu, oferit celor de lângă noi prin mâna noastră, prin icoanele zugrăvite, prin cuvintele așezate în scris, prin jertfa făcută de dragul celorlalți. Reprezentanții instiuțiilor partenere în organizarea evenimentului, domnul Grigore Bocanci, inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Suceava, doamna Daniela – Luminița Ceredeev, inspector școlar pentru disciplina religie și părintele arhidiacon Ionuț Isopescu, consilier al Sectorului Educațional – Teologic al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților au adresat, mai apoi, participanților un cuvânt de bun venit și i-au încurajat să progreseze în munca lor, prin efort continuu, dedicare și, mai presus de toate, prin credință în Dumnezeu.

Etapa propriu-zisă a concursului s-a desfășurat în sălile de clasă ale seminarului teologic, unde elevii și preșcolarii înscriși pentru participare directă la concurs au zugrăvit, cu emoție, pe hârtie, pe sticlă sau pe lemn chipuri sfinte, arătând că, încă de mici, știu să împletească munca cu rugăciunea, pentru a deschide lor și celor din jur ferestre către Dumnezeu.

Spre finalul întâlnirii participanții care s-au evidențiat prin lucrările realizate au fost premiați. Bucuria momentului s-a împlinit cu darul venit din partea Întaltpreafințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților, care și-a arătat prețuirea pentru munca depusă de cei mai talentați „mici iconari” prin oferirea Ordinului Sfântul Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava fiecărui premiant. Și, nu întâmplător, premierea a avut loc tot în Paraclisul școlii, în locul în care simțim cel mai aproape prezența lui Dumnezeu, pentru că juriul a realizat o ierarhie pe baza unor criterii omenești, dar, suntem încredințați că Dumnezeu va răsplăti fiecăruia efortul și jertfa așa cum numai El știe, în parte în lumea aceasta și nesfârșit în veșnicie.

Pentru bucuria acestei noi întâlniri Îi mulțumim, în primul rând, lui Dumnezeu și, mai apoi, tutor celor care, prin dragostea și jertfa lor, au făcut posibilă organizarea și desfășurarea evenimentului: Înaltpreasfințitului Părintelui nostru Arhiepiscop Calinic, Inspectoratului Școlar Județean Suceava, Sectorului Educațional Teologic al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, școlilor partenere în proiect, profesorilor însoțitori, echipei de organizare și, nu în ultimul rând, participanților, pe care îi felicităm pentru roadele muncii lor împărtășite nouă, pentru efortul și jertfa de timp și de talent depuse în trăirea și exprimarea valorilor netrecătoare ale Ortodoxiei și pe care îi invităm să participe și pe viitor la activitățile pe care, cu ajutorul lui Dumnezeu, nădăjduim să le desfășurăm.

arhid. prof. dr. Hrișcă Bogdan – Mihai,
director al Seminarului Teologic Liceal Ortodox „Mitropolitul Dosoftei” Suceava