Ca cel care am fost purtat în rugăciunile dumneavoastră, doresc să vă mulțumesc pentru dragostea arătată prin pomenirea în rugăciune, gândurile de bine și sprijinul oferit, urmând îndemnului Sfântului Apostol Iacov: „Rugaţi-vă unul pentru altul, ca să vă vindecaţi, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului. […]  Şi rugăciunea credinţei va mântui pe cel bolnav şi Domnul îl va ridica” (Iacov 5, 16, 15).

Recunoștință deosebită doresc să aduc medicilor și întreg personalului medical de la Spitalul Clinic Județean de Urgență „Sfântul Ioan cel Nou” Suceava și de la Institutul de Boli Cardiovasculare „Prof. Dr. George I.M. Georgescu” Iași pentru profesionalismul și atenția demonstrate.

Îl rog pe Preamilostivul Dumnezeu, Doctorul cel Mare al nostru, să vă dăruiască ani mulţi și binecuvântați, cu sănătate şi cu mult bine!

† Calinic,
Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor