Liturghia copiilor, de Ziua Mondială a Educației

Prin grija și cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Calinic, Ziua Mondială a Educației va fi celebrată în mod special, și liturgic și educațional, în 32 de biserici din Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților. În 30 de parohii și în două mănăstiri din județ, va fi oficiată Liturghia copiilor, chiar în dimineața zilei de 5 octombrie, preoții slujitori de la aceste sfinte altare alăturându-se inițiativei Inspectoratului Școlar Județean Suceava și a Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, prin sectorul Media și Comunicare.

Este, în fapt, și o continuare a unor programe educațional-catehetice și culturale care s-au desfășurat în eparhia noastră, începând din septembrie 2020, la inițiativa Părintelui Arhiepiscop, respectiv Școala de duminică și cele două ediții succesive ale Școlii de vară „Copii la altar”.

Știm, până în acest moment, că în ziua în care se celebrează educația, copii și tineri, părinți și bunici, preoți și profesori sunt așteptați să-L împreună-mărturisească pe Hristos, Învățătorul Desăvârșit, și să reconfirme nevoia de coeziune Școală-Biserică în educația copiilor lumii, în următoarele parohii și mănăstiri:

Parohia Adâncata II, Biserica de lemn „Sfântul Dumitru”, pr. prof. Pascal Mitu;

Parohia „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” Berchișești, pr. Florin Dura;

Parohia „Pogorârea Sfântului Duh” Bogdănești, pr. dr. Marcel Ursuțu;

Parohia „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” Bosanci, pr. Ioan Bujorean;

Parohia „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril” Breaza, pr. Petru Balabașciuc;

Parohia „Sfinții Arhangheli” Sadău, Brodina, pr. Iosif Andronic;

Parohia „Sfântul Ierarh Nicolae” Ciumârna, pr. Dan-Constantin Ceredeev;

Parohia „Nașterea Maicii Domnului” Câmpulung Moldovenesc, pr. Constantin Norocel;

Parohia „Sfântul Nicolae” Câmpulung Moldovenesc, pr. Gheorghiță Niță;

Parohia Cumpărătura, Biserica „Naşterea Maicii Domnului şi Sfânta Cuvioasă Parascheva”, pr. Mihail Brahariu;

Parohia „Sfântul Dumitru” Deia, pr. Ovidiu Macovei;

Parohia „Nașterea Maicii Domnului” Gropeni, pr. prof. Ioan-Petru Cîrstean, pr. Cosmin Cucu;

Parohia „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” Herla, pr. prof. Costel-Ovidiu Pica;

Parohia „Sfântul Dimitrie, Izvorâtorul de Mir” Horodnic de Sus, pr. Alexandru Pitic;

Parohia „Acoperământul Maicii Domnului și Sfinții 40 de Mucenici din Sevastia” Ilișești, pr. prof. dr. Marius Ungureanu, pr. prof. dr. Dănuț Popovici;

Parohia „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” Panaci, pr. Ovidiu Petrovici, pr. prof. Alexandru Verdeșescu;

Parohia  Plopeni, pr. George Mihoc, pr. prof. drd. Constantin Chelba;

Parohia „Sfântul Mucenic Mercurie și Sfânta Muceniță Ecaterina” Rădășeni, pr. Georgian Rotar;

Parohia „Sfântul Gheorghe” Sadova, pr. prof. Ionuț Ionescu;

Parohia „Sfântul Nicolae” Sadova, pr. Simeon Mândrilă;

Parohia „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril și Sfântul Mucenic Pantelimon” Satu Mare II, pr. Ștefan Irinciuc;

Parohia „Sfânta Treime” Spătărești, pr. prof. Tudor Andrioaia;

Parohia  „Adormirea Maicii Domnului” Straja, pr. Florin Boțic, pr. Mihai Iațentiuc, prof. Ionuț Cotos;

Parohia  „Sfinții Împărați Constantin și Elena” Straja, pr. dr. Constantin Oprea, consilier eparhial, prof. Ionuț Cotos;

Parohia „Sfântul Ioan Botezătorul” Sucevița, pr. Traian Molea;

Parohia „Sfântul Ierarh Nicolae” Șcheia, pr. prof. drd. Cezar Onesim;

Parohia „Sfântul Nicolae” Uncești, pr. prof. dr. Florin Grigorescu;

Parohia „Sfinții Apostoli” Valea Stânei, Vatra Moldoviței, pr. Constantin Coca;

Parohia „Înălțarea Domnului” Vama, pr. Vasile Gavra, pr. Daniel Nichitean, pr. Ioan Gavra;

Parohia „Sfântul Nicolae” Vama, pr. prof. dr. Alexandru Cojocari, pr. Dumitru Moroșan;

Mănăstirea Sihăstria Râșcăi, arhim. Mihail Balan, starețul mănăstirii și exarh de zonă al mănăstirilor, Centrul Eparhial Suceava;

Mănăstirea „Sfântul Ilie” Șcheia, protos. Elisei Preutu, starețul mănăstirii.

Despre semnificația unui astfel de act liturgic oferit cu precădere copiilor și tinerilor, ca cei dintâi care se fac părtași ai unei educații pentru valori, sustenabile și de calitate, prof. Daniela Ceredeev, coordonatoarea proiectului, reiterează: „Cred că o Zi a Educației în care să nu fim împreună cu copiii în evenimente, și activități, și acțiuni frumoase și mărturisitoare de valori e ca și cum n-am fi în biserică în ziua de Înviere. Și cred că fiecare dintre cei care vor participa la o astfel de comună rugăciune va și deveni o doxologie vie. Avem atât de multe motive pentru care să-I mulțumim lui Dumnezeu! Și atât de multe gânduri pe care le-am putea așeza, prin rugăciune, și pe genunchii Mântuitorului Hristos și-ai Maicii Sale Sfinte. Și dintre ele, mai ales acum, cele pentru pacea lumii, între cele dintâi.”

Irina Ursachi