La sărbătoarea Botezului Domnului din 6 ianuarie 2022, Arhiepiscopia Sucevei şi Rădăuţilor va oferi credincioşilor Agheasma Mare în 20.000 de sticle

program_liturgic_bun

Evenimentele liturgice de la Catedrala Arhiepiscopală din Suceava – Mănăstirea Sfântul Ioan cel Nou, prilejuite de sărbătoarea Botezului Domnului din acest an, se vor desfășura cu respectarea tuturor normelor sanitare în vigoare, conform următorului program:

Marți, 4 ianuarie 2022

Ora 16:00Ceasul IX;

Ora 16:15Vecernia;

Ora 17:00  –  Utrenia zilei;

Ora 18:30  –  Paraclisul Sfântului M. Mc. Ioan cel Nou.

Miercuri, 5 ianuarie 2022,
Ajunul Bobotezei

Ora 05:00Miezonoptica;

Ora 05:30Ceasurile Împărătești;

Ora 7:00 –  Vecernia Praznicului unită cu Liturghia Sfântului Vasile cel Mare, săvârșită de un sobor de preoți ai Catedralei Arhiepiscopale, sub protia arhim. Valerian Radu, mare eclesiarh;

Ora 10:00 – După Rugăciunea Amvonului, Arhim. Serafim Grigoraș, starețul Mănăstirii Sfântul Ioan cel Nou, împreună cu un sobor de preoți și diaconi,  va săvârși pe scena amenajată în curtea mănăstirii Slujba sfințirii celei mari a apei (a Aghesmei Mari);

Ora 11:00 – Arhimandritul Paraschiv Dabija, vicar administrativ al eparhiei, dimpreună cu părinţii slujitori, va merge cu Ajunul Bobotezei la reşedinţa Ȋnaltpreasfinţitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților;


Ora 16:00Pavecernița Mare unită cu Litia Praznicului şi Utrenia;

Ora 18:45Paraclisul Sfântului M. Mc. Ioan cel Nou.

Joi, 6 ianuarie 2022,
Botezul Domnului (Boboteaza)

Ora 07:30Miezonoptica;

Ora 08:00Acatistul Botezului Domnului;

Ora 09:00 – Sfânta Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur, săvârşită de Înaltpreasfințitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, împreună cu părinții slujitori ai Catedralei Arhiepiscopale din Suceava, pe scena amenajată în curtea Mănăstirii Sfântului Ioan cel Nou.

La finalul Sfintei Liturghii, Înaltpreasfinția Sa va oficia Slujba sfințirii celei mari a apei (Agheasma Mare).

Pentru a se evita aglomerarea credincioșilor, cei prezenți la Catedrala Arhiepiscopală vor primi Agheasma Mare în cele 20.000 de sticle, îmbuteliate în zilele de 5 și 6 ianuarie 2022. Credincioşii sunt rugaţi să respecte restricţiile sanitare impuse de autorități, pentru prevenirea răspândirii infecției cu noul Coronavirus.


Ora 16:00Ceasul IX, Vecernia și Litia;

Ora 18:45Paraclisul Sfântului M. Mc. Ioan cel Nou.

Vineri, 7 ianuarie 2022
Soborul Sf. Proroc Ioan Botezătorul

Ora 07:00Miezonoptica, Utrenia;

Ora 09:00 – Sfânta Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur.