La sărbătoarea Botezului Domnului din 6 ianuarie 2021, Arhiepiscopia Sucevei şi Rădăuţilor va oferi credincioşilor Agheasma Mare în 5.000 de sticle

program_liturgic_bun

Evenimentele liturgice de la Catedrala Arhiepiscopală din Suceava – Mănăstirea Sfântul Ioan cel Nou, prilejuite de sărbătoarea Botezului Domnului din acest an, se vor desfășura cu respectarea tuturor normelor sanitare în vigoare, conform următorului program:

Marți, 5 ianuarie 2021, Ajunul Bobotezei

Ora 05:00Miezonoptica;

Ora 05:30Ceasurile Împărătești;

Ora 7:00 – Preasfințitul Părinte Damaschin Dorneanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, va săvârşi, împreună cu un sobor de preoți şi diaconi, Vecernia Praznicului, unită cu Liturghia Sfântului Vasile cel Mare;

Ora 10:00 – Soborul, în frunte cu părintele episcop-vicar, va face, pe scena amenajată în curtea mănăstirii, Slujba sfințirii celei mari a apei (a Aghesmei Mari);

Ora 11:00 – Preasfinţitul Părinte Damaschin, dimpreună cu părinţii slujitori, va merge cu Ajunul Bobotezei la reşedinţa Ȋnaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Calinic;

Ora 16:00Pavecernița Mare unită cu Litia Praznicului şi Utrenia vor fi săvârșite de Preasfinţitul Părinte Damaschin Dorneanul şi un sobor de preoţi şi diaconi, în Catedrala Arhiepiscopală;

Ora 18:45Paraclisul Sfântului Ioan cel Nou.

Miercuri, 6 ianuarie 2021, Botezul Domnului (Boboteaza)

Ora 07:30Miezonoptica;

Ora 08:00Acatistul Botezului Domnului;

Ora 09:00 – Sfânta Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur, săvârşită de Înaltpreasfințitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, împreună cu părinții slujitori ai Catedralei Arhiepiscopale din Suceava, pe scena amenajată în curtea Mănăstirii Sfântului Ioan cel Nou.

La finalul Sfintei Liturghii, Înaltpreasfințitul Calinic, Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților, va face Slujba sfințirii celei mari a apei (Agheasma Mare).

Pentru a se evita aglomerarea credincioșilor, cei prezenți la Catedrala Arhiepiscopală vor primi Agheasma Mare în cele 5.000 de sticle, îmbuteliate în zilele de 5 și 6 ianuarie 2021. Credincioşii sunt rugaţi să respecte restricţiile impuse de pandemie, deplasându-se pe culoarul special amenajat, păstrând în mers distanța de 1,5 m și purtând mască de protecție.