Itinerar pastoral – 9 iunie 2023

vizite_pastorale_bun

În după amiaza zilei de 9 iunie 2023, după încheierea programului de birou de la Centrul Eparhial, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial în cadrul Sectorului Proiecte și Construcții bisericești, Pr. Ionel Maloș, protoiereu al Protopopiatului Rădăuți, Pr. Ghenadie Schipor și Pr. Ilie Mihalescu, a vizitat următoarele unități de cult:
1. Parohia Laura – stabilirea amplasamentului în vederea reînființării și edificării Schitului „Sfântul Laurențiu”;
2. Parohia Calafindești – lucrările la casa parohială;
3. Schitul „Sfinții Împărați Constantin și Elena” Horodniceni;
4. Ferma Lucos – lucrări de întreținere;
5. Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Mitropolitul Dosoftei” – lucrările de sistematizare;
6. Căminul de Bătrâni „Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava”.