Itinerar pastoral – 8 martie 2024

vizite_pastorale_bun

În ziua de 8 martie 2024, după încheierea programului de birou, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial la Sectorul Proiecte și Construcții Bisericești, a vizitat șantierele în lucru și activitatea următoarelor unități de cult din eparhie:

  1. Mănăstirea Ilișești – evaluarea situației privind procedura de intrare în posesie a terenului ansamblului monastic;
  2. ⁠Parohia Ilișești – stadiul lucrărilor de edificare a clopotniței;
  3. Parohia „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” Gura Humorului – stadiul lucrărilor de extindere a pridvorului și de refacere a acoperișului de pe corpul navei bisericii;
  4. Protopopiatul Câmpulung – stadiul lucrărilor de finisaje interioare, de montare a pardoselii de granit în zona blocului alimentar, a sălii de mese și pe holuri; finalizarea lucrărilor de montare a ușilor la corpul extins al clădirii protopopiatului, cu destinația birouri și cantină socială; începerea lucrărilor de pavare cu piatră a incintei protopopiatului;
  5. Catedrala „Adormirea Maicii Domnului” Câmpulung – inițierea proiectului de consolidare și renovare a casei parohiale II în vederea relocării Ocolului Silvic „Silva Bucovina”;
  6. Centrul Muzeal și Multicultural „Palatul Dornelor” din Vatra Dornei – evaluarea lucrărilor de realizare a aleilor în curtea-parc din spatele edificiului și de amenajare peisajeră a acesteia în vederea reluării și finalizării acestor lucrări.