Itinerar pastoral – 8 mai 2022

vizite_pastorale_bun

În ziua de 8 mai 2022, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de pr. arhim.Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și de pr. protos. Ilie Bogatu, economul Mănăstirii „Sfântul Ioan cel Nou”, a efectuat o vizită pastorală în eparhie. Astfel, a vizitat Mănăstirea Rarău, Schitul Sunători și Schitul Ciocănești, spațiile administrative Cazinoul Vatra Dornei și Casa Vladimir Vatra Dornei, precum și cimitirele parohiale: Ortoaia, Cozănești, Dorna Arini, Vatra Dorneioraș, Sfântul Gheorghe” (Cimitirul Sfântul Ilie) Vatra Dornei, „SfântulIlie(Cimitirul Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” – Chilia) Vatra Dornei, Catedrala Sfânta Treime Vatra Dornei, „SfințiiApostoli Petru și Pavel Vatra Dornei, Argestru, Iacobeni, Ciocănești, Mestecăniș, Valea Putnei, Pojorâta, Sadova.