Itinerar pastoral – 8 aprilie 2024

vizite_pastorale_bun

În după amiaza zilei de 8 aprilie 2024, după încheierea programului de birou, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial la Sectorul Proiecte și Construcții Bisericești, a vizitat șantierele în lucru și activitatea următoarelor unități de cult din eparhie:

 1. Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Mitropolitul Dosoftei” – stadiul lucrărilor la instalațiile electrice, stabilirea plasticii fațadelor, completări pardoseli și evaluare în vederea montării tâmplăriei la terase;
 2. Mănăstirea Sihăstria Putnei – decizia de demolare a magaziei de lemne din gospodăria mănăstirii; stadiul lucrărilor la clădirea Căminului de Bătrâni „Sfântul Nectarie” (montarea tâmplăriei și a obiectelor sanitare) și la cea a Centrului de Recuperare (etapa de realizare a compartimentării cu zidărie și a instalațiilor); finalizarea acoperișului la centrala termică;
 3. Parohia Ipotești I – stadiul lucrărilor de realizare a acoperișului la noul lumânărar și la centrala termică cu grup sanitar; stadiul lucrărilor de înlocuire a pavelelor din curtea bisericii cu piatră de carieră;
 4. Parohia Ilișești – stadiul lucrărilor de edificare a clopotniței;
 5. Mănăstirea Valea Seacă – stadiul lucrărilor la clopotnița de zid și la altarul de vară;
 6. ⁠Mănăstirea „Sfântul Ioan Iacob Hozevitul” Mestecăniș – stadiul lucrărilor de realizare a beciului, trasarea amplasamentului și organizarea de șantier în vederea începerii lucrărilor de edificare a noii biserici de zid;
 7. ⁠Complexul Muzeal „Cazinoul Băilor” Vatra Dornei – vizitarea spațiilor muzeale, evaluarea lucrărilor efectuate la curtea-parc din spatele edificiului și reluarea lucrărilor care au în vedere realizarea esplanadei, a aleilor, a zidului de sprijin și amenajarea peisageră a întregului spațiu verde;
 8. ⁠Schitul Sunători – evaluare în vederea stabilirii unui nou amplasament;
 9. ⁠Mănăstirea Rarău – stadiul lucrărilor de edificare a Casei Memoriale „Daniil Sandu Tudor” și al lucrărilor de consolidare a versantului din proximitatea casei memoriale; inițierea proiectului de edificare a unui lumânărar și a unei clădiri anexe cu grup sanitar;
 10. ⁠Mănăstirea „Sfântul Ioan Iacob” Corlățeni – stadiul lucrărilor la noua biserică de zid și al lucrărilor de consolidare a versantului din proximitatea casei monahale;
 11. ⁠Parohia Sadova I – starea casei parohiale;
 12. ⁠Parohia Sadova II – starea casei parohiale;
 13. ⁠Parohia „Sfinții Arhangheli Mihail si Gavriil” Gura Humorului – stadiul lucrărilor de construire a pridvorului bisericii;
 14. ⁠Ferma Lucos – stadiul lucrărilor de edificare a halei pentru ovine, faza fundație tronson 3; lucrări și activități zootehnice de sezon.