Itinerar pastoral – 6 septembrie 2023

vizite_pastorale_bun

În după-amiaza zilei de 6 septembrie 2023, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial în cadrul Sectorului Proiecte și Construcții bisericești, și pr. Ionel Malos, protoiereu al Protopopiatului Rădăuți, a vizitat șantierele în lucru și activitatea următoarelor unități de cult din eparhie:

  1. Parohia Iacobești – finalizarea lucrărilor de lambrisare interioară și a pardoselii, avansarea propunerii de realizare a unei centrale termice și de schimbare a învelitorii casei praznicare;
  2. Parohia Grănicești – stabilirea amplasamentului în vederea edificării noului centru socio-cultural, propuneri pentru schimbarea pardoselii și realizarea sistemului de încălzire prin pardoseală, precum și a mobilierului bisericesc, a stranelor și a pangarului;
  3. Parohia Bălcăuți – mutarea centralei și a casei mortuare anexate bisericii, realizarea sistemului de termoizolare a bisericii, amenajarea pangarului în camera adiacentă de la intrare, realizarea mobilierului bisericesc, coborârea Sfintei Mese și recentrarea acesteia, propunerea demolării casei parohiale vechi și amenajării trotuarelor și rigolelor perimetrale pentru preluarea apelor pluviale;
  4. Înființarea Parohiei „Sfântul Dumitru” Siret și numirea unui preot paroh, construirea unei biserici și a unei clopotnițe de zid, renovarea capelei mortuare și realizarea unei noi împrejmuiri;
  5. Mănăstirea „Sfântul Onufrie” Mănăstioara Siret – finalizarea lucrărilor la casa monahală și clădirea anexă, finalizarea pavimentului curții interioare, stadiul lucrărilor la trapeza pentru pelerini și la toaletele exterioare;
  6. Parohia Mănăstioara – stabilirea amplasamentului noului ansamblu parohial cu biserică și clopotniță de zid, casă parohială și casă praznicară;
  7. Parohia Pădureni – stadiul lucrărilor la casa parohială, schimbarea pardoselii și realizarea sistemului de încălzire prin pardoseală, realizarea de trotuare și rigole perimetrale pentru preluarea apelor pluviale;
  8. Parohia Botoșănița Mică – finalizarea lucrărilor de renovare și pregătirile pentru sfințirea bisericii;
  9. Mănăstirea Bălinești – stadiul lucrărilor de restaurare a bisericii monument;
  10. Parohia Nicani – propunerea de construire a capelei și a clopotniței de zid în cimitirul parohial.