Itinerar pastoral – 5 septembrie 2023

vizite_pastorale_bun

În cursul zilei de 5 septembrie 2023, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial în cadrul Sectorului Proiecte și Construcții bisericești, și ing. Constantin Bobu, a vizitat șantierele în lucru și activitatea următoarelor unități de cult din eparhie:

  1. Parohia Hancea – începerea lucrărilor de schimbare a acoperișului bisericii și al clopotniței;
  2. Parohia Corocăiești – stadiul lucrărilor la acoperișul bisericii;
  3. Parohia Bănești – identificarea soluției de schimbare a acoperișului bisericii;
  4. Parohia Bursuceni – stadiul lucrărilor de schimbare a acoperișului bisericii, al lucrărilor de renovare a turnurilor și al lucrărilor de pictură interioară;
  5. Protopopiatul Câmpulung – stadiul lucrărilor de finisaje interioare și de montare a termosistemului, alegerea modului de realizare a pardoselilor, a tâmplăriei și a ancadramentelor exterioare, identificarea dotărilor și echipamentelor necesare pentru extinderea clădirii protopopiatului cu destinația corp de birouri și cantină socială;
  6. Mănăstirea Moldovița – situația recuperării terenului din vecinătatea mănăstirii în vederea realizării unei parcări;
  7. Mănăstirea Marginea – detalii privind organizarea viitoarei sinaxe monahale.