Itinerar pastoral – 4 septembrie 2023

vizite_pastorale_bun

În după amiaza zilei de 4 septembrie 2023, după încheierea programului de lucru la birou, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial în cadrul Sectorului Proiecte și Construcții bisericești, a vizitat șantierele în lucru și activitatea următoarelor unități de cult din eparhie:

  1. Mănăstirea Groși – finalizarea lucrărilor la acoperișul bisericii și la casa monahală și începerea lucrărilor de realizare a unei troițe în incinta mănăstirii;
  2. Mănăstirea Bogdănești – finalizarea lucrărilor de amenajare la statuia voievodului Bogdan I, stadiul lucrărilor de renovare a pangarului și al lucrărilor de sistematizare și amenajare a incintei, prezentarea situației persoanelor vârstnice și a activităților curente de îngrijire a lor;
  3. Mănăstirea Slătioara – stabilirea amplasamentului pentru noul lumânărar, finalizarea lucrărilor de amenajare la turnul clopotniță, de renovare interioară la casa monahală și de amenajare a cimitirului;
  4. Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Mitropolitul Dosoftei” – stadiul lucrărilor de realizare a drenului, de rebranșare la canalizare și de sistematizare.