Itinerar pastoral – 31 mai 2024

vizite_pastorale_bun

În după amiaza zilei de 31 mai 2024, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial la Sectorul Proiecte și Construcții Bisericești, a vizitat șantierele următoarelor unități de cult din eparhie:

  1. Mănăstirea Cămârzani – stadiul lucrărilor de realizare a halei 6 pentru Tipografia „Arhim. Vartolomeu Mazereanu” a Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, destinată depozitării (faza zidărie); activitatea curentă a fabricii de lumânări;
  2. ⁠Mănăstirea Voroneț – demolarea construcțiilor din vecinătatea casei monahale, proiect al arhitectului Ioana Grigorescu din afara incintei sitului monahal; vizitarea amplasamentului în vederea pregătirii terenului pentru edificarea Centrului Cultural-Educațional și Social-Filantropic cu spații de cazare; vizitarea amplasamentului în vederea edificării unui Centru Multifuncțional pentru Tineret; decizia demolării caselor de lângă zidul de nord-est al incintei și a celor din vecinătatea Casei Monahale, aflate într-o stare avansată de degradare, precum și relocarea gospodăriei zootehnice și a depozitului de lemne în afara incintei și a ariei de protecție a monumentului;
  3. ⁠Mănăstirea Slatina – stadiul lucrărilor de restaurare-renovare a Casei Domnești, monument istoric din incinta sitului monahal, finanțate prin Programul Național de Redresare și Reziliență; stadiul lucrărilor de realizare a aleii principale de acces în ansamblul monahal (faza decopertare strat vegetal); evaluarea gradului de afectare a clădirii stăreției cu ciupercă Serpula lacrymans, sin. Merulius lacrymans;
  4. ⁠Schitul „Buna-Vestire” Pârteștii de Sus – stadiul lucrărilor de edificare a noii biserici de zid cu demisol (faza de pregătire a cofrajului în vederea turnării cupolei principale);
  5. ⁠Mănăstirea Bogdana – evaluarea pregătirilor pentru hram, stadiul lucrărilor de renovare a casei monahale principale (faza decopertare parțială acoperiș); stadiul lucrărilor de renovare a Centrului Social-Filantropic (finalizarea lucrărilor de finisaje interioare în magazinul bisericesc, montarea glafurilor exterioare și a balustradei);
  6. ⁠Parohia Țibeni – stadiul lucrărilor de renovare și extindere cu pridvor a bisericii parohiale (faza montare console pe navă și pregătirile în vederea turnării cornișei pe noul pridvor);
  7. ⁠Ferma Lucos – lucrări agricole și activități zootehnice de sezon.