Itinerar pastoral – 3 iulie 2022

vizite_pastorale_bun

În după-amiaza zilei de 3 iulie 2022, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele arhimandrit Gherasim Curaciuc, inspector al Departamentului Obiecte de cult, a efectuat o vizită pastorală în eparhie. Astfel, a vizitat: Parohia Grăniceștibiserica și cimitirul, Schitul Mănăstioara Siret șantierul casei monahale, Parohia Mănăstioaracimitirul, Parohia Văscăuțicimitirul, biserica mare și biserica veche de lemn, Parohia Bănceștibiserica și cimitirul, Parohia Băineștibiserica și cimitirul, Parohia Climăuți biserica, Parohia Frătăuții Noibiserica și cimitirul, Parohia Bilca 3 biserica, Parohia Bilca 2 biserica și cimitirul, Parohia Bilca 1 biserica și cimitirul, Parohia Gălăneștibiserica, cimitirul și biserica veche de lemn, Parohia Hurjuieni biserica și cimitirul, Parohia Frătăuții Vechi 2 biserica și cimitirul, Parohia Frătăuții Vechi 1 biserica și cimitirul.