Itinerar pastoral – 3 februarie 2024

vizite_pastorale_bun

În după amiaza zilei de 3 februarie 2024, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele protosinghel Ilie Bogatu, a vizitat șantierele în lucru și activitatea următoarelor unități de cult din eparhie:

  1. Mănăstirea Bogdana – stadiul lucrărilor de renovare și reamenajare a centrului social, în cadrul căruia vor funcționa un cabinet medical și un centru de analize, un centru de servicii sociale la domiciliu, un nou magazin bisericesc, cât și o zonă administrativă;
  2. Mănăstirea Sihăstria Putnei – stadiul lucrărilor la clădirea Căminului de Bătrâni „Sfântul Nectarie” – etapa finisaje interioare și la Centrul de Recuperare – etapa de compartimentare a bazei de tratament cu bazine cu apă sărată, sulfuroasă și dulce și a cabinetelor medicale; stadiul lucrărilor de realizare a structurii și acoperișului la centrala termică;
  3. ⁠Mănăstirea Ițcani – stadiul lucrărilor și al dotărilor la Așezământul Social-Filantropic „Ovidenia”;
  4. ⁠Mănăstirea Mirauți – finalizarea lucrărilor de renovare și dotare a celor două case monahale, dotarea cu echipamente de brodat a atelierului de croitorie și broderie.