Itinerar pastoral – 29 ianuarie 2023

vizite_pastorale_bun

În ziua de 29 ianuarie 2023, după săvârșirea Sfintei Liturghii în Paraclisul Catedralei Arhiepiscopale din Suceava – Mănăstirea „Sfântul Ioan cel Nou”, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și arhimandrit Gherasim Curaciuc, a efectuat o vizită pastorală în eparhie. Astfel, a vizitat: Mănăstirea Cămârzani – verificarea donației de echipamente, dotări medicale și HoReCa, depozitate în hala depozit, și vizitarea fabricii de lumânări (analiză privind achiziția echipamentelor de lucru), Mănăstirea Sihăstria Râșcăi – lucrările de edificare a casei monahale dinspre vest (compartimentare și oportunitate mansardare), Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Mitropolitul Dosoftei” – verificarea lucrărilor de închidere a terasei de la nivelul parter al cantinei, a lucrărilor de montaj plăci ceramice la bucătărie și a celor de sistematizare a zonei perimetrale).