Itinerar pastoral – 28 octombrie 2023

vizite_pastorale_bun

În după-amiaza zilei de 28 octombrie 2023,  Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial în cadrul Sectorului Proiecte și Construcții bisericești, a vizitat șantierele în lucru și activitatea următoarelor unități de cult din eparhie:

1. Parohia Mihoveni – schimbarea învelitorii vechi a bisericii;
2. Mănăstirea Părhăuți – stadiul lucrărilor de mansardare a podului casei monahale și amenajarea unei centrale noi;
3. Parohia Părhăuți – stadiul lucrărilor la noua biserică de zid;
4. Schitul „Sfinții Ciprian și Iustina” Todirești – stadiul lucrărilor de renovare a celor două case din lemn, inițierea realizării a două case din lemn care fac obiectul vechiului proiect pe fundații de beton existente, reamenajarea terenului, cât și igienizarea incintei;
5. Parohia Soloneț;
6. Parohia Cacica;
7. Parohia Pârteștii de Sus – stadiul lucrărilor la acoperișul bisericii;
8. Schitul „Buna-Vestire” Pârteștii de Sus – stadiul lucrărilor de edificare a noii biserici de zid cu demisol, ajunse la nivelul ferestrelor;
9. Parohia Runcu;
10. Mănăstirea Solca – stadiul preliminar de realizare a proiectului DALI privind lucrările de renovare-restaurare a ansamblului monahal, analizarea propunerilor în vederea stabilirii locației noului cimitir monahal;
11. Parohia Solca;
12. Mănăstirea Arbore;
13. Parohia „Tăierea Capului Sfântului Ioan Botezătorul” Arbore – vizitarea unei propuneri de locație pentru noul ansamblu parohial;
14. Lucrările de recoltare a culturilor agricole de pe parcela limitrofă cu Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Mitropolitul Dosoftei”..