Itinerar pastoral – 28 martie 2021

vizite_pastorale_bun

În ziua de 28 martie 2021, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoţit de părintele arhimandrit Gherasim Curaciuc, inspector al Departamentului Obiecte de cult, şi de părintele protopop Aurel Goraș, au vizitat următoarele parohii din cadrul protopopiatului Câmpulung Moldovenesc: Doroteia (biserica și prăznicarul), Mănăstirea Plutonița (biserica, altarul de vară, prăznicarul și trapeza), Stulpicani 1 (biserica și prăznicarul), Stulpicani 2 (biserica și prăznicarul), Gemenea (biserica și prăznicarul), Slătioara (biserica și prăznicarul), Negrileasa (biserica și prăznicarul), Vadu Negrilesei (biserica), Ostra (biserica), Muntele Puzdra (biserica în construcţie pentru o viitoare mănăstire), Holda (biserica), Broșteni 1 (biserica de lemn – monument istoric și biserica de zid), Broșteni 2 (biserica și prăznicarul), Cotârgași (biserica și prăznicarul), Mănăstirea Peștele (biserica mare, biserica de vară, altarul de vară și arhondaricul), Crucea (biserica de zid aflată în construcție, biserica de lemn și prăznicarul), Cojoci (biserica și prăznicarul), Gheorghițeni – filia Călineşti (biserica și prăznicarul), Ortoaia – filia Sunători (biserica), Ortoaia (biserica, cimitirul, muzeul și prăznicarul), Cozănești (biserica și prăznicarul), Gheorghițeni (biserica și prăznicarul), Mănăstirea Gheorghițeni (biserica, trapeza, casa de oaspeți și complexul mănăstiresc), Mănăstirea Sfântul Dimitrie – Vatra Dornei (biserica, căminul de bătrâni și complexul mănăstiresc), Capela Sfântul Nectarie – Casa Dranca, Vatra Dornei, „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” – Vatra Dornei (biserica).