Itinerar pastoral – 28 mai 2023

vizite_pastorale_bun

În după amiaza zilei de 28 mai 2023, după săvârșirea Sfintei Liturghii la Catedrala Arhiepiscopală, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, părintele arhimandrit Serafim Grigoraș, starețul Mănăstirii „Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava”, părintele arhimandrit Valerian Radu, mare eclesiarh, și părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial în cadrul Sectorului Proiecte și construcții bisericești, s-a deplasat la Mănăstirea „Sfântul Ioan Iacob Hozevitul” Mestecăniș și a săvârșit slujba parastasului Protoschimonahului Iacob Bârsan, care a trecut la Domnul în dimineața zilei de 27 mai 2023, la ora 05.15.

De asemenea, Înaltpreasfinția Sa a vizitat următoarele unități de cult:

1. Mănăstirea Podul Coșnei – grav afectată de un incendiu în dimineața zilei de 28.05.2023;
2. Parohia Dealu Floreni.
3. Mănăstirea Ilișești – finalizarea montării iconostasului.