Itinerar pastoral – 28 februarie 2021

vizite_pastorale_bun

În ziua de 28 februarie 2021, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoţit de părintele arhimandrit Gherasim Curaciuc, inspector al Departamentului de Colportaj, şi de părintele protopop Aurel Goraș, au vizitat următoarele parohii din Protopopiatul Câmpulung Moldovenesc: „Izvorul Tămăduirii”, cartier Izvor (biserica, lumânărarul, casa praznicară și biblioteca parohiei, situată în corpul clopotniței); „Nașterea Maicii Domnului” (biserica, muzeul, casa socială și camerele de cazare); biserica din cimitirul Ionei, recent transformată în parohie, și praznicarul; „Sfinții Apostoli Petru și Pavel”, cartier Bodea (biserica, noua casă mortuară și praznicarul aflat în construcție); biserica din cadrul Unității de Pompieri; „Adormirea Maicii Domnului”  (catedrala, recomandând modul de înzestrare a parohiei Sihla), toate parohii în municipiul Câmpulung Moldovenesc; „Sfântul Dumitru”, com. Fundu Moldovei (biserica și casa praznicară); Colacu, com. Fundu Moldovei (biserica, casa praznicară, aflată în fază de finalizare, biserica de lemn – monument istoric, muzeul de obiecte vechi, cimitirul); Botuș, com. Fundu Moldovei (biserica și praznicarul, aflat în construcție); cătunul Neagra, com. Breaza (s-a propus înființarea unei parohii); Breaza (biserica nou-pictată); Breaza II (biserica, noul praznicar și vechea capelă din cimitir, restaurată în ultimii ani); Benea (noua și vechea biserică, restaurată, din cimitirul parohial); Moldova Sulița (biserica și praznicarul, aflat în restaurare); Schitul „Sfântul Vasile cel Mare”, com. Moldova Sulița (biserica, paraclisul, arhondaricul, trapeza, anexele); Izvoarele Sucevei I (noua şi vechea biserică, praznicarul din cimitirul parohial); Izvoarele Sucevei II (noua biserică din satul Bobeica, praznicarul, altarul de vară); Cârlibaba (biserica de „iarnă”, casa praznicară, lumânărarul, biserica de „vară”, altarul de vară – s-a recomandat slujirea permanentă la ambele biserici); Botoș, com. Ciocănesti (biserica și praznicarul); Schitul „Sfânta Irina”, com. Ciocăneşti (capela arhondaricului, capela „lacustră” în construcție); Mănăstirea „Sfântul Ștefan cel Mare”, com. Ciocăneşti (biserica, arhondaricul, trapeza și temelia pentru noua biserică); Ciocăneşti (biserica și praznicarul); Mestecăniș, com. Iacobeni (biserica și praznicarul, aflat în etapa de finalizare); Valea Putnei, com. Pojorâta (biserica, casa socială, spațiile pentru cabinet medical şi educație „after school”, camere de cazare pentru persoanele vârstnice, seră), vizitele pastorale încheindu-se cu sediul Protopopiatului Câmpulung Moldovenesc.